“Моя мета – вкладати в інших, щоб вони були зацікавлені”

Команди програми UPSHIFT утілюватимуть проєкти в Ужгороді, які допоможуть підвищити рівень освіти ромських дітей та посприяють вирішенню проблеми булінгу. 

UPSHIFT – глобальна інноваційна програма Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), яка реалізується в понад 40 країнах, для молоді 14-24 років, котра хоче вирішити проблему у своїй громаді/місті/школі.

Відтак, опанувавши методологію та інструменти програми для вивчення проблем, ромська команда «Нейве терне», що в перекладі – нове покоління, невдовзі планує запустити осередок “Куточок розвитку”. Діятиме він упродовж двох місяців (жовтень та листопад). 

Двічі на тиждень будуть проводити заняття (одне з дітьми, інше з батьками), які мають посприяти усвідомленню ромської громади щодо важливості здобуття освіти. 

Серед майбутніх учасників – лідер ромської общини, батьки бенефіціарів та команда апшифтерів, яка розробляла цей проєкт. 

У кінці кожного заняття діти також будуть отримувати набори, які мають заохочувати до освітнього процесу. Це – розмальовки, пазли, розвивальні  книжечки, солодощі та рюкзак зі шкільним приладдям.  

Загалом планують провести 15 заходів для 15 дітей та їхніх батьків. 

Відповідальна особа команди Аладар Горват розповів про свою мотивацію: “Мені 17 років. Я – українець ромського походження, член Ужгородської молодіжної ради. Моя мета – вкладати в інших, щоб вони були зацікавлені. Тоді можна вирішити будь-яку проблему. Долучився до програми, щоб знайти нові зв’язки, дізнатися про напрямки, у яких можна розвиватися. Ми тут, щоб зачепитися за можливість створити щось для наших дітей. Роми – вразлива група молоді, яка себе ніде не бачить, котрій важко розвиватися, бо це доволі закрита громада. Приємно, що нами цікавляться, допомагають, радять, підштовхують до дій”.

Інша команда “Bringing life”, серед учасників яких є теж ромські представники, планує створити молодіжний клуб, де підлітки зможуть отримати психологічну підтримку, навчитися протидіяти булінгу й розвивати культуру протидії булінгу в громаді. Будуть організовувати  лекції, групові заняття з психологом та інтерактивні вправи. 

Норберт Адам зібрав команду з друзів, яким болить одна й та ж проблема: “Наш проєкт спрямований на мінімізацію наслідків булінгу в житті підлітків і надання їм необхідних інструментів для протидії цьому явищу. Ми віримо, що через наш клуб підлітки зможуть знайти підтримку, навчитися ефективно реагувати на булінг і розвивати культуру поваги та толерантності у своїй громаді. Саме для цього хочемо запустити молодіжний центр протидії булінгу”.

Програма UPSHIFT у Закарпатській області реалізується ГО “Простір молоді” в рамках програми «Розвиток потенціалу молоді у західних областях України», що імплементується ІСАР Єднання, за фінансової підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) і Уряду Норвегії.